Vitajte na stránkach firmy MD STAV STAVEBNÁ spol. s r.o.
Dnes je

MÝTY A POVERY O ZATEPĽOVANÍ

Nielen pri stavbe svojpomocne, ale aj v zatepľovaní platí, že na odborníka sa pasuje takmer každý, kto sa ním chvíľu zaoberá. Zaručených "rád a odporúčaní" teda koluje medzi ľuďmi veľa. Aké sú najčastejšie omyly, ktoré nám môžu spôsobiť problémy?

 

Prvý: Najviac peňazí ušetrím výmenou okien.

Bol by som opatrný, toto tvrdenie je nepresné. Oknami naozaj odchádza viac energie, a ak problém posudzujeme z tohto uhla, mali by sme začať u nich. V prípade, že nás zaujíma spojenie ekonomicko-energetické, ale zvyčajne sledujeme návratnosť finančných prostriedkov na jednotku energie - orientačne cenu 1 GJ ročne. Kratšie návratnosť má z tohto pohľadu zateplenie vonkajších stien, oknami budeme šetriť "drahšie".

 

Druhý: Zateplením prestane môj dom dýchať.

Pre vonkajšie zateplenie toto tvrdenie neplatí. Dýchanie ako príjem a následne výdaj vzduchu zásadne ovplyvňujú materiály vnútorných povrchov. Zateplenie ovplyvňuje predovšetkým priechod vodných pár stenou. V prevažnej väčšine stavebných konštrukcií pritom nedochádza v tomto smere vnútri konštrukcie k negatívnym javom. Navyše je možné konkrétny prípad každej konštrukcie vopred posúdiť výpočtom. Na vnútornom povrchu konštrukcie môžete zrážaniu vodných pár zateplením výrazne znížiť, alebo úplne odstrániť - nemusíte sa preto obávať plesní a efektu "vlhkých" stien.

 

Tretí: Zatepliť si môžem sám, pritĺcť polystyrén predsa zvládne každý.

Toto riešenie by som nikomu, kto nemá sa zatepľovaním skúsenosti, neodporúčal. Nielenže je znížená pravdepodobnosť, že naozaj dosiahnete optimálnych úspor energie, ale predovšetkým vám nikto nezaručí, aká bude životnosť vami vykonaných opatrení. O ich kvalite a bezpečnosti nehovoriac. Ak neviete, aké komponenty do zatepľovacieho systému patrí, ťažko dosiahnete dobrý výsledok. Okrem toho - svojpomocne rozhodne nedosiahnete na dotáciu.

 

Štvrtý: Mám vlhký dom. Zateplenie to vyrieši.

Na tento problém nie je zateplenie odpoveďou. Ak vám do konštrukcie vzlína voda zo zemnej vlhkosti, alebo do nej zateká, je namieste sa zateplením počkať a odstrániť skutočnú príčinu problému. Zateplením obvodových stien skutočne môžete docieliť zníženie kondenzácie vodných pár na vnútornom povrchu konštrukcie, ale ak je zdrojom vlhkosti niečo iné, príliš by ste si nepomohli.

 

Piaty: Najväčšiu službu sebe aj životnému prostrediu preukážem alternatívnym zatepľovacím materiálom.

Ako v iných oblastiach ľudskej činnosti, aj v zatepľovanie existujú trendy a postupy, ktoré sú zo dňa na deň "účinnejšie", "zelenšie" alebo "lacnejšie". V prípade, že sa snažíme znižovať emisie oxidu uhličitého a šetriť energiu za vykurovanie - a tým i prírodu - by som u objektov už postavených ovšem odporučil využiť existujúcich metód, ktoré naozaj úspory garantujú. je potešujúce, že sa dostáva výraznejšie pomoci novým stavbám v pasívnom štandarde, u tých existujúcich je zatiaľ rozumné skĺbiť požiadavky na úspory s finančnými možnosťami.

Adresa

M. R. Štefánika 2393/29
075 01 Trebišov, Slovensko

Kontakt

Tel.: +421 905 899 495
Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Otváracia doba

Pon - Pia 8:00-16:00
Sob - Ned Zatvorené

Informácie

IČO: 45 297 657
DIČ: 202 292 5520

Copyright © 2020 MD STAV STAVEBNÁ spol. s r.o. Všetky práva vyhradené.
Realizácia: COMTECH